Techniki

Techniki karate

Trening polega na ciągłym doskonaleniu techniki karate. Tradycyjne podejście zakłada, że nie można doskonalić zaawansowanych elementów sztuki walki nie mając doskonałych podstaw, a doskonałość podstaw można uzyskać jedynie poprzez ciągłe ich ćwiczenie. Dlatego tak częstym widokiem podczas treningów tradycyjnego karate jest obrazek, na którym ustawieni w szyku ćwiczący wykonują na tempa w nieskończoność te same kopnięcia bądź uderzenia.

Kihon – ten termin jest używany w sztukach walki używany jest do określenia zbioru technik podstawowych, zazwyczaj ćwiczonych „w powietrzu”, często w ruchu.

Niektóre nowoczesne szkoły próbują zastępować kihon ćwiczeniami na workach, jednak tradycyjne karate nie może się bez niego obejść. Kihon to w skrócie indywidualne (bez partnera) doskonalenie podstawowych technik karate do których zaliczają się postawy, bloki, uderzenia i kopnięcia oraz kombinacje wszystkich tych elementów. W kihon na równi ważna jest dynamika jak i techniczna poprawność wykonanego ćwiczenia. W przeciwieństwie do ćwiczeń z partnerem, podczas których technika może (i powinna) być dopasowana do partnera, przy ćwiczeniu kihon każde uderzenie, kopnięcie czy blok musi być wykonane czysto, dokładnie, musi być skierowania w odpowiedni punkt itd.

Słownictwo – polecamy zapoznanie się z terminami stosowanymi w Karate-do i pokrewnych sztukach walki. Sprawdź słownik.