Regulamin
Nadawania Stopni
Karate Goju Ryu
I. Postanowienia ogólne
§ 1
Wymagania egzaminacyjne obowiązują wszystkich ćwiczących karate Goju Ryu oraz wszystkich zdających.
(wyciąg)
III. Organizacja egzaminu
§ 4
Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest:
- Dopuszczenie do egzaminu przez trenera lub instruktora prowadzącego zajęcia wstępnie oceniającego opanowanie materiału i postawę na treningach.
- Zapoznanie się i zrozumienie wymagań egzaminacyjnych.
- Wpisanie się na listę egzaminacyjną i wniesienie opłaty egzaminacyjnej. Do zapisania się na listę egzaminacyjną niezbędna jest znajomość dokładnej daty urodzenia i daty poprzedniego egzaminu oraz stopnia.
- Opłacenie wszystkich należnych składek i opłat.
- Posiadanie odpowiedniego stroju:
- Osoby posiadające karate-gi (kimona):
- Rękawy do połowy przedramienia, nogawki spodni o takiej długości, żeby ich nie przydeptywać. Rękawy i nogawki nie mogą być jedynie podwinięte, ale również podszyte.
- Kolor pasa musi odpowiadać posiadanemu stopniowi.
- Pod karate-gi panie zakładają białą podkoszulkę.
- Zdający przystępuje do egzaminu w białym karate-gi (czysty i kompletny).
- Osoby nieposiadające (dopuszczalne tylko na 9 kyu) karate-gi (kimona):
- Wskazana biała podkoszulka oraz spodnie dresowe jednokolorowe.
- Osoby posiadające karate-gi (kimona):
- Możliwe jest przystąpienie do egzaminu na stopień uczniowski lub mistrzowski osób, które uzyskały stopień poza karate Goju Ryu, po spełnieniu następujących warunków:
- Zainteresowany przesyła do egzaminatora kopię certyfikatu/dyplomu stopnia uzyskanego poza karate Goju Ryu wraz z krótkim opisem warunków w jakich go uzyskał.
- Po pozytywnym zaopiniowaniu przez egzaminatora, dokonuje opłaty weryfikacyjnej ustalonej przez egzaminatora przed egzaminem.
- Podczas egzaminu przedstawia oryginał certyfikatu/dyplomu.
V. Wymagania egzaminacyjne
§ 5
- Podane okresy minimalne pomiędzy egzaminami mogą być warunkowo skrócone lub wydłużone, zależnie od poziomu wyszkolenia zdającego. Decyzje podejmuje egzaminator.
- Wymagania egzaminacyjne obowiązują dla dwu grup wiekowych: I grupa do lat 14 – kyu „junior”, II grupa od lat 14 – kyu „senior”.
§ 6
- Dzieci, młodzież i dorośli trenujący karate Goju Ryu objęci są systemem stopni uczniowskich (kyu) i mistrzowskich (dan). W karate Goju Ryu funkcjonuje oparty na japońskiej tradycji system stopni uczniowskich i mistrzowskich. Kolejne stopnie oznaczane są różnymi kolorami pasów. Stopnie uczniowskie liczy się od dziewiątego kyu (najniższy stopień) w górę. Stopnie kyu oznacza się pasem zgodnie z rysunkiem poniżej.
- Biały pas nie oznacza żadnego stopnia i służy do zawiązywania karate-gi (stroju do treningu karate), przez osoby, które nie zdobyły jeszcze żadnego stopnia w karate Goju Ryu.
- Otrzymanie certyfikatu uprawnia do założenia odpowiedniego koloru pasa.
- Stopnie mistrzowskie (dan) oznaczane są zawsze czarnym pasem – od stopnia I Dan do najwyższego X Dan.
- Aby zostać posiadaczem danego stopnia należy zdać egzamin – prowadzony zawsze przez uprawnionego egzaminatora. Do każdego stopnia przyporządkowane są odpowiednie wymagania egzaminacyjne. Egzamin składa się z technik kihon (uderzeń, bloków, pozycji), kata (form będących połączeniem powyższych technik) i kumite, czyli walki.