Seiwa Kai Poland

Seiwa Kai w Polsce

Seiwa Kai tworzą w Polsce kluby ze Ścinawy, Lubina, Legnicy, Szczecina, Rudnej, Chobieni, Wińska. Przywództwo w Seiwa Kai sprawuje Tomasz Bąk.

Historia

Protoplastą stylu Goju Ryu jest Kanryo Higaonna, wielki mistrz Naha-te. Uczył się sztuki walki w Chinach od mnicha z klasztoru Shaolin, po powrocie otworzył dojo w mieście Naha i wkrótce stał się bardzo znanym i poważanym nauczycielem. Preferował surowe metody nauczania i koncentrował się przede wszystkim na kata Sanchin (Trzy Bitwy – ćwiczone również w naszym klubie), które jego uczniowie ćwiczyli przez wiele lat a następnie odpowiednio do warunków fizycznych uczył ich drugiego kata. Po śmierci mistrza spadkobiercą i kontynuatorem stylu Naha-te został jego najlepszy uczeń Chojun Miyagi. Całą swoją wiedzę wykorzystał dla rozwoju tego stylu, nadał mu nazwę Goju Ryu. Opisując swój system Miyagi porównał go do wierzby stojącej na wietrze, która pozostaje stabilna dzięki silnym korzeniom, nawet gdy jej gałęzie poddają się sile wiatru.

Styl

Goju Ryu jest jednym z czterech najbardziej rozpowszechnionych styli karate. Obok Goju Ryu należą do nich Shotokan, Shito Ryu i Wado Ryu.

Goju Ryu jest sztuką która łączy w sobie zarówno tradycyjne okinawskie elementy jak i zasady pochodzące z Chin. Delikatny, miękki styl chiński skupia się na ruchach okrężnych i rozwijaniu wewnętrznej energii jednocześnie splata się z zewnętrznymi twardymi zasadami. Stąd też pochodzi nazwa Goju Ryu (Go- znaczy twardy, Ju – miękki), którą twórca stylu – Chojun Miyagi zaczerpnął z Bubishi (klasyczny, chiński tekst między innymi o sztukach walki). Twardy aspekt stylu to mocne i szybkie techniki oraz przygotowywanie ciała na atak przeciwnika, natomiast miękki to rozluźnienie i płynne ruchy, techniki “z bicza” rozwijane i doskonalone przez długie lata treningu.

Szkoła Seiwa Kai

Szkoły Goju Ryu to nic innego, jak tylko działające w obrębie stylu, nieco odmienne systemy nauczania. Wszystkie odznaczają się charakterystycznymi dla siebie cechami, jednocześnie silnie związane są z regułami i zasadami stylu Goju Ryu. Seiwa Kai jest jedną z czternastu szkół należących do JKF Goju Kai, która skupia szkoły stylu Goju Ryu. Twórcą szkoły jest Shuji Tasaki Hanshi, który utworzył ją 1972.

Siła Goju Ryu

Cała wiedza Goju Ryu zawarta jest w 12 kata tego stylu. Tu spotkamy wszystkie elementy z tego karate: techniki twarde i miękkie, najróżniejsze uderzenia i bloki, zejścia z linii i wejścia na przeciwnika.

Dwanaście form kata nauczanych przez Miyagi nadal stanowi podstawy stylu, mimo, że nazwy mogą się różnić z powodu wielokrotnego tłumaczenia. Nazwy wg WKF: Gekisai Dai Ichi, Gekisai Dai Ni, Sanchin, Saifa, Seiyunchin, Shisochin, Sanseru, Seisan, Seipai, Kururunfa, Suparimpei, Tensho.

Skoro cała wiedza na temat Goju Ryu kryje się w tych 12 formach, więc …. do treningu!