Seminaria

          

Seminaria szkoleniowe są okazją do przypomnienia podstaw karate Goju Ryu, skupienia się na najistotniejszych i decydujących elementach tej sztuki walki. Doskonalimy swoje podstawy w karate m.in. prawidłową postawą ciała, odpowiedni sposób oddychania, wykonywanie technik w rozluźnieniu i z maksymalnym przyspieszeniem. W wyniku powtarzalności techniki stają się odruchowe i naturalne.

Nasze seminaria są cykliczne. Do 2018 r. prowadził je Prezydent Japan Karate Federation Goju Kai Europe Shihan Mr Leo Lipinski z Wielkiej Brytanii. Program obejmuje zajęcia treningowe dostosowane do wieku i możliwości technicznych. Imprezy mają wspaniały klimat i zawsze są niepowtarzalnym wydarzeniem w  regionie. Bardzo często przyjeżdżają na nie goście z zagranicy, czyniąc to wydarzenie międzynarodowym w świecie karate Goju Ryu.

Treningi są okazją do przypomnienia detali w kata Goju Ryu. Dla najmłodszych uczestników to duża porcja wiedzy i umiejętności. Rzecz w tym, aby to zapamiętać i przyswoić wszystko, o czym mówi się podczas treningów. Komendy są wydawane w języku japońskim, zmuszającym tym samym dzieci do większej koncentracji. Shihan Leo Lipinski był autorytetem dla trenujących karate, człowiekiem cenionym i szanowanym na świecie. Z pewnością każdy z uczestników seminarium zapamiętał go jako człowieka wielkiej techniki, a jego nauki pozostaną wśród trenujących na długo. Wspólne treningi pozwalają na integrację europejskiego środowiska stylu Goju Ryu.

Imprezy organizujemy z dużym rozmachem oraz z udziałem wielu fotografów i widzów. Waga wydarzenia i korzyści ze spotkania z ludźmi o ugruntowanych postawach na pewno wpływa pozytywnie na zaangażowanie trenerów w karate, a dla uczniów staje się bodźcem do trwałego wejścia na drogę sztuki walki, a także jest dużą zachętą do wzięcia udziału w następnej takiej imprezie.

Zapraszamy!

Seminarium Seiwa Kai w Ścinawie

MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM

KARATE GOJU RYU SEIWA KAI

ŚCINAWA 26-28 MAJA 2017

 

Shihan Leo Lipinski (8 Dan), Prezydent JKF Goju Kai w Europie
Shihan Leo Lipinski (8 Dan), Prezydent JKF Goju Kai w Europie

W dniach 26-28 maja 2017 r. w Ścinawie odbyło się Seminarium Karate Goju Ryu Seiwa Kai, które poprowadził Shihan Leo Lipinski (8 Dan), Prezydent JKF Goju Kai w Europie, mieszkający na co dzień w Londynie. . W szkoleniu uczestniczyli adepci karate z zagranicy i Polski. Organizatorów zaszczycili swoją obecnością Gerrit Kretzschmar (5 Dan) – mistrz Karate Goju Ryu z Niemiec. Mistrz przyjechał do Ścinawy wraz ze swoimi uczniami.

Organizatorem seminarium był Ścinawski Klub Karate Goju Ryu Shuseikan Poland. W związku z uczestnictwem dużej ilości dzieci, początkujący adepci karate każdy moduł rozpoczynali godzinnym treningiem, gdzie uwaga skierowana była głównie na podstawowe techniki karate. Shihan szczególny nacisk kładł na odpowiednią pracę bioder z wykorzystaniem siły i dynamicznej pracy nóg, co przekłada się później na szybkość uderzeń oraz bloków. Tłumaczył również, że w czasie wykonywania technik należy zdecydowanie, maksymalnie przyspieszać. Szybkości, odpowiednia praca bioder oraz nóg daje niesamowite efekty w postaci siły ataku czy bloku. Ma to ogromne znaczenie dla karate tradycyjnego jak również dla karate sportowego.

Shihan zwrócił uwagę również na kata, które wykonują zawodnicy na turniejach karate. Najlepsze kata na zawody sportowe to shisochin, sepai, kururunfa oraz suparinpei. Wyjaśnił dlaczego zawodnicy nie powinni robić na zawodach kata np.: seifa. Zademonstrował nam również kata uczniowskie łatwiejsze niż gekisai dai ich i gekisai dai ni. Zaprezentował nam taikyoku jodan, chudan oraz gedan. Są one zdecydowanie prostsze, bardziej przyswajalne dla dzieci i mogą stanowić podstawę, formę dobrej podbudowy dla geki sai ich, ni i innych kata Goju Ryu. Omówił również tempa oraz znaczenie oddychania w czasie wykonywania kata „sportowego”. Za przykład złego zrozumienia kata podał wydech stosowany tzw. „sssyy…” w niektórych zawodach sportowych.

Dużo ciekawych i istotnych zmian Shihan przekazał zaawansowanym uczestnikom seminarium. Zostały przećwiczone kata i bunkai: saifa, shisoshin, seipai oraz kururunfa. Oczywiście ćwiczono też kata sanshin i tensho – techniki zawarte w tych dwóch kata mają fundamentalne znaczenie dla karate stylu Goju Ryu. Omówione zostały różnice w oddychaniu, technikach uderzeń oraz bloków obu kata. Niebagatelne znaczenie ma też czas i prędkość wykonania kata. W sanschin techniki wykonujemy twardo z mocnym, ciężkim i dłuższym wydechem. Tenscho jest bardziej „opływowe”, delikatne, ale z kompresją wydechu. Najlepsze efekty, dobre wykonanie oraz zrozumienie tych kata, daje codzienny trening kata sanschin oraz tensho. Na jednym z treningów przypomnieliśmy sobie podstawowe kihony w pozycji neko ashi dachi. Szybkie i dynamiczne poruszanie się w tej pozycji przy jednoczesnym, współgrającym wykonywaniem technik, to jest to, co daje niesamowitej prędkości.

Kolejne spotkanie z Shihanem Leo Lipinskim w Ścinawie już wkrótce.

Zarząd Główny
Karate Goju Ryu SHUSEIKAN Poland