Ćwiczenia

Ćwiczenia – jak je zacząć?

Karate jest dla każdego – musisz to odkryć sam.

Wiek nie ma znaczenia. Karate to sztuka doskonalenia, którą mogą ćwiczyć dzieci od 5 roku życia, natomiast nie ma górnej granicy wiekowej. To nie slogan. Przyjdź na pierwszy trening i przekonaj się, że ćwiczyć mogą osoby w każdym wieku.

Krępujesz się lub boisz się, że nie będziesz mieć czasu.

To bardzo częste powody, dla których nie zaczynamy ćwiczyć. W naszym klubie z reguły są oddzielne zajęcia dla osób dorosłych i dla dzieci. Zdarza się czasami, że grupy są mieszane. Nie obawiaj się. Instruktorzy, którzy prowadzą zajęcia to profesjonaliści i potrafią tak pokierować treningiem, że nie odczujesz różnicy. Nikt z ćwiczących nie będzie też widział w tym nic dziwnego, jeśli przyprowadzając swoje dziecko na trening, zaczniesz ćwiczyć sam. Wzmocnisz tym swoje relacje z dzieckiem. A jeśli boisz się opinii osób z zewnątrz, to pomyśl, że najczęściej nie mają oni żadnej opinii. Jeśli już ją mają, to będą dalej wygłaszać je innym, podczas gdy Ty będziesz się rozwijać.

Nie musisz być wysportowany, rozciągnięty, w dobrej kondycji.

Dlatego zapisujesz się na zajęcia karate, żeby to wszystko dopiero osiągnąć. Jeśli będziesz ambitny, możesz spróbować swoich sił jako zawodnik.

Jak przygotować się do pierwszego treningu.

Nie musisz od razu kupować karategi.

Na rozpoczęcie treningów wystarczy Ci czysty i schludny sportowy strój – spodnie dresowe, podkoszulek bawełniany. Nie zapomnij zabrać ze sobą ręcznika i osobistych środków czystości. Karategę kupisz, kiedy już poćwiczysz i będziesz wiedział, że chcesz to robić dalej.

Nie musisz kupować żadnego specjalnego obuwia.

Karate ćwiczymy boso, nie są Ci więc potrzebne żadne nowe buty. Obuwie noszą tylko osoby ze wskazaniem ortopedycznym, odpowiednie do wymogów organizacyjnych sali.

Nie musisz kupować żadnych ochraniaczy.

Przez dość długi czas nie będziesz ćwiczyć walki, a jedynie podstawowe techniki i bloki. Dopiero później będziesz na treningu potrzebował ochraniacze, kiedy będziesz ćwiczył techniki w kontakcie. Ochraniacze będą Ci potrzebne także, kiedy będziesz chciał wystartować w zawodach.

Nie ucz się sam podstaw.

Często ludzie, chcą przyjść na pierwszy trening mając już jakąś podstawową wiedzę. Zupełnie niepotrzebnie, a może nawet zaszkodzić. Tak jak Ty, na zajęciach dla początkujących będą osoby, które dopiero zaczynają i też nie wiedzą jak wygląda karate. Po to przychodzisz na trening, żeby się wszystkiego po kolei nauczyć pod okiem instruktora. Jeśli wyrobisz sobie złe nawyki, ciężko będzie je zmienić.

Nie bój się kontuzji.

Często można spotkać się z obawami, że na treningu pojawią się jakieś trudne ćwiczenia, przy których zrobimy sobie krzywdę albo od razu będziemy musieli z kimś walczyć. Jest to absolutnie bezpodstawne. Wszystkie ćwiczenia są odpowiednio przygotowane i dostosowane do stopnia zaawansowania, mogą być dla Ciebie trudne, ale nie niebezpieczne. O walkach nie ma w ogóle mowy i to przez bardzo długi czas.

Nie spóźnij się.

Oprócz samego faktu, że nie wypada się spóźniać, bo to powoduje niepotrzebne zamieszanie. Jeśli się spóźnisz przegapisz wstęp i ciężej będzie Ci się odnaleźć. Oczywiście, to czego możesz się dowiedzieć na początku treningu będzie jeszcze wielokrotnie powtarzane i na pewno sobie poradzisz.

Nie przejmuj się, że przegapiłeś pierwszy trening lub nawet kilka.

Podstawy, których uczysz się na pierwszych treningach są powtarzane na każdych zajęciach i spokojnie zdążysz wszystko nadrobić.

Jak wyglądają treningi?

Ceremonia rozpoczęcia.

Każdy trening rozpoczyna się tradycyjną ceremonią powitania, która trwa kilka minut. Jest ona bardzo ważna, bo podkreśla korzenie karate, a także pozwala odpowiednio „nastawić się” do treningu. Ten element został szczegółowo opisany w Etykiecie dojo.

Rozgrzewka.

Rozgrzewka jest podstawą przed każdą aktywnością fizyczną i zazwyczaj trwa ok. 15 minut. Pozwala przygotować nasze ciało do wzmożonego wysiłku. W przypadku grup początkujących może zajmować więcej czasu.

Trening właściwy.

W tej części uczymy się technik i form karate. Jeśli chodzi o kilka pierwszych zajęć, w tej części poznajemy też obowiązujące zasady i słownictwo. W przypadku grup najmłodszych nauka technik odbywa się najczęściej poprzez zabawę.

Ćwiczenia relaksacyjne.

Te ćwiczenia są bardzo ważne w przypadku grup zaawansowanych, gdzie wysiłek podczas treningu jest bardzo duży. Ale powinno się je stosować w każdych grupach, bo pomagają rozluźnić mięśnie i przywrócić organizm do normalnego stanu. Zdarza się jednak, że nie zawsze starcza czasu na ten element w treningu, nie jest on jednak obowiązkowy, a jedynie pomocny.

Ewentualne problemy, złe samopoczucie.

W przypadku odniesienia kontuzji lub złego samopoczucia, uczestnik treningu zgłasza się do instruktora prowadzącego trening i informuje go o swojej dolegliwości. Instruktor udziela pierwszej pomocy.

Ceremonia zakończenia.

Ceremonia zakończenia wygląda dokładnie tak samo jak ceremonia rozpoczęcia. Pozwala się przez chwilę wyciszyć i mentalnie zakończyć trening.

Jak trenować w domu?

Jak ułożyć skuteczny plan treningowy?

Jak często ćwiczyć?

Wskazówki, które pomogą ci dostosować plan treningowy do swoich potrzeb i skutecznie realizować stawiane sobie cele.

Egzaminy na kolejne pasy w Karate Goju Ryu odbywają się co trzy miesiące: przełom listopad/grudzień, przełom luty/marzec, koniec czerwca. Dokładny termin jest podawany na stronie klubu. Daty egzaminów wpisz do swojego kalendarza.

  1. Zdecyduj, ile razy w tygodniu będziesz chodził na zajęcia. Aby, robić postępy powinieneś chodzić na treningi co najmniej 2 razy w tygodniu. Cztery – pięć treningów w tygodniu to już za dużo, taki wysiłek doprowadziłby cię do przemęczenia. Wykorzystaj zajęcia by upewnić się, że twoja technika jest poprawna i by znaleźć partnera do ćwiczeń, który stawia sobie podobne cele. Treningi nie powinny być dla ciebie ucieczką od problemów i bolączek życia codziennego.
  2. Wyznacz czas na ćwiczenie w domu – musisz to zrobić realnie, wpisując sobie je do swojego terminarza. 2-3 krótkie sesje po 30-45 minut, poświęcone doskonaleniu konkretnego elementu, będą skuteczniejsze niż całodniowe, obciążające treningi raz na miesiąc.
  3. Treningi w domu zaplanuj na czas, gdy będziesz miał zapewnioną ciszę i spokój. Jeśli to oznacza, ze będziesz musiał wstać wcześniej lub położyć się później – zrób to. Bo przecież zamierzasz kiedyś ten czarny pas zdobyć…
  4. Nie ćwicz na każdym treningu w domu tego samego. Zastanów się co sprawia ci przyjemność, a co wydaje się ciężką pracą. Zacznij sesję treningową od przyjemność, a potem zmierz się z elementami, które sprawiają ci najwięcej trudności. Na koniec nagródź się ćwicząc to, co wychodzi ci najlepiej.
  5. Bądź konsekwentny i trzymaj się ustalonego planu. Traktuj karate z szacunkiem: nie odwołuj sesji treningowych bardziej pochopnie niż odwołałbyś umówione spotkanie. Dzień, w którym zaczniesz przyjmować wymówki, będzie początkiem końca twoich postępów.