JKF Goju Kai Poland

JKF Goju Kai Poland jest oddziałem organizacji należącej do Japan Karate Fedeation – JKF. Sama JKF należy do WKF. Obok JKF Goju Kai należą do niej jeszcze:

  • JKA Shoto Kan
  • JKF Shito Kai
  • JKF Wado Kai

JKF Goju Kai ma swoje agendy na 5 kontynentach. Do 01.01.2018 r. prezydentem europejskiego przedstawicielstwa z siedzibą w Londynie był Shihan Leo Lipnski 8 Dan – uczeń m.in. Gogena Yanaguchiego i Shuji Tasakiego. Prezydentem JKF Goju Kai w Polsce z siedzibą w Ścinawie jest sensei Tomasz Bąk 4 Dan.

Organizacja JKF Goju Kai skupia czternaście szkół Goju Ryu. Szkoły Goju Ryu to nic innego, jak tylko działające w obrębie stylu, nieco odmienne systemy nauczania. Wszystkie odznaczają się charakterystycznymi dla siebie cechami, jednocześnie silnie związane są z regułami i zasadami stylu Goju Ryu.

Każda szkoła swój początek ma u mistrza. Tworzą je silne i wybitne jednostki, dodające do dotychczasowego treningu nowe elementy lub kładące na konkretne elementy treningu większy nacisk. W rzeczywistości wygląda to tak, że w jednej szkole ćwiczy się np. więcej kumite niż w innej. Inna szkoła kładzie większy nacisk na bunkai, inna na ćwiczenia siłowe itp. Oczywiście nie jest tak, że jeżeli w szkole nacisk kładzie się na ćwiczenia siłowe, zapomina się o dynamice, walce i innych elementach karate. Dla początkujących różnice te są subtelne, odczuwalne po dłuższym okresie treningów.

Nazwę szkoły kojarzymy z danym mistrzem i systemem jego nauczania, co ułatwia nam orientację. Wszystkie te szkoły łączą jedne i te same kata Goju Ryu. Obojętnie jaka szkoła, formy są identyczne. Zadaniem dzisiejszych szkół Goju Ryu jest utrzymywać zasady ustanowione wiele lat temu przez protoplastów stylu: mistrzów Kanryo Higaonnę i Chojun Miyagiego.

Spośród szkół Goju Ryu, dwie (w ramach JKF Goju Kai) uprawiane są w Polsce. Seiwa Kai – szefem jest Tomasz Bąk, Shuseikan – szefem jest Grzegorz Trubicki.

Schemat organizacji i szkół